Avtor: upkaritaskp Objavljeno: 18. 11. 2013

Teden Karitas 24. 11. do 1.12.2013

Že vrsto let nam v Tednu karitas spregovori Ljubezen na poseben način. V letu vere je krščanska dobrota dobila poseben sijaj, saj tudi papež Frančišek poudarja Ljubezen do bližnjega. Na eni strani se nas je, ene bolj, druge manj, dotaknila gospodarska stiska, na drugi strani pa smo, eni bolj, drugi manj, videli in pomagali. Upali smo prositi in upali smo dajati zato, ker VERJAMEO, da je solidarnost tista, ki rešuje odnose med ljudmi.

Geslo letošnjega Tedna karitas VERJAMEM VATE je uresničevanje  ljubezni do vseh ljudi, zato sodelavci Karitas verjamemo v:

• naše prejemnike pomoči, da jim bo naša materialna in človeška pomoč vlila upanje in moč za iskanje poti iz stiske ter spoznanje, da v svojih težavah niso sami;
  • naše darovalce, ker nam zaupajo in prav zaradi njih ne bomo ostali praznih rok;
  • edinstveno priložnost, da darujemo svoj čas, svoje znanje in svoje molitve ter v najbolj ubogih vidimo Njegov obraz.

V Škofijski karitas Koper je prireditev na Zemonu uvod v Teden karitas:

22.11. ob 20. uri dvorec Zemono pri Vipavi: Svečana akademija ob Tednu karitas in odprtje razstave Umetniki za karitas.

Program:  koprski škof dr. Jurij Bizjak, ravnatelj Škofijske karitas Matej Kobal, predstavnika občine Ajdovščina in Vipava, glasbenice Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana, pri klavirju prof. Nada Žgur. Likovne umetnike in projekt Umetniki za karitas bosta predstavili Anamarija Stibilj Šajn in Jožica Ličen. Program bo povezoval Jože Bartolj.

27.11. romanje sodelavcev Karitas na Ponikvo in v Celje; iz vsake OK, DK bodo organizirani avtobusi

Dan odprtih vrat v Centrih karitas

28.11.

Center karitas Ajdovščina, Vipavska 11, med 10. in 11. uro in med 15. in 19. uro  predstavitev programov. Vabljeni vsi, še posebej birmanci z animatorji, kateheti in starši (kontakt: Jožica Ličen, gsm 041 429 713)

Center karitas Ilirska Bistrica, Ulica IV. Armije, med 15. in 18. uro – zbiranje hrane (kontakt Božidara Česnik, gsm 031 281 682)

Center karitas Idrija, Prelovčeva 2, med 16. in 18. uro,( kontakt Alenka Pavšič, gsm 031 866 123)

Center Karitas Koper, Vojkovo nabrežje 4 a, zbiranje hrane med 10. in 12. uro (kontakt Pavla Brec, gsm 031 335 969

Center karitas Portorož, Cvetna pot 4, zbiranje hrane med 10. in 12. uro (kontakt Anita Valič, gsm 041 842 162)

Center karitas Izola, Gregorčičeva 74, zbiranje hrane med 10. in 12. uro (kontakt Lidija Čop, gsm 040 603 818)

Center karitas Pivka, Kolodvorska 10, med 9. in 16. uro (kontakt: Julka Dekleva, gsm 040 378 851)

Zavod karitas Samarijan, Materinski dom Solkan, med 9. in 13.uro (kontakt Milena Brumat, gsm 031 655 961)

Ostalo:

Center karitas Tolmin, Rutarjeva 18, od ponedeljka do petka od 16h do 17h zbiranje hrane (kontakt Darja Leban Obid, gsm 041 586 358)

19.11. od 9. do 11. ure Dan odprtih vrat v Centru karitas v Bertokih. Predstavljeni bodo vsi trije programi: Pomoč brezdomcem, Vrtnica – socialna rehabilitacija oseb s težavami zaradi zasvojenosti z alkoholom in Pelikanov program pomoči in celodnevnega bivanja za zasvojene.

- voden ogled stanovanjske skupnosti Truške

- Skupnost Srečanje v Vremah

1.12. Nedelja karitas: nabirke pri župnijskih mašah za ljudi v stiski.

In zakaj vse to? Predvsem zato, ker je med nami vse več ljudi, ki potrebujejo človeško bližino in tudi konkretno pomoč, saj je na področju Koprske škofije:

• 3600 družin in 1500 posameznikov, ki v Centrih karitas prejemajo pomoč v hrani. Letno razdelimo 450 ton hrane in higienskega materiala; številnim pomagamo pri plačilu najbolj nujnih položnic (elektrika, stanovanje, zavarovanje…)
  • 2.200 šolarjev je prejelo pomoč pred začetkom šole, nekateri so vključeni v Posvojitev na razdaljo, drugim smo omogočili počitnice ali obiskovanje programa učne pomoči, začenjamo s počitniškim varstvom.
  • Ob praznikih sodelavci Župnijskih karitas opravimo več kot 11.000 obiskov pri bolnih ostarelih, v domovih za starejše, organiziramo srečanja starejših, romanje bolnikov in invalidov na Brezje.
  • z Umetniki za karitas širimo kulturo lepega in dobrega,  Zavetišče za brezdomce pomaga, svetuje najbolj odrinjenim, Zavod Pelikan karitas nudi oporo in pomoč odvisnikom, Zavod karitas Samarijan pomaga z materinskim domom in medgeneracijskim središčem.

V imenu 1125 stalnih in 1550 občasnih sodelavcev karitas na Primorskem hvala lepa in Boglonaj za vse vas, ki kot usmiljeni Samarijan vidite, čutite in verjamete v sočloveka.

Pripravila:

Jožica Ličen, namestnica ravnatelja Škofijske karitas Koper, gsm 041 429 713